Kievi në pritje të rusëve

kievi ne pritje te ruseve
kievi ne pritje te ruseve

23:25 11/02/2022

Situatë e paqartë në kryeqytetin ukrainas

Shumica e të pyeturve mendojnë se vendndodhja gjeografike e Ukrainës në udhëkryqin e Europës dhe Rusisë do të jetë gjithmonë një arsye për konflikt. Një pjesë e banorëve janë në panic, të tjerët nuk besojnë se Putin do të sulmojë.

“Epo, nëse Amerika mbështet Ukrainën, mendoj se është një hap prapa. Nuk është gjëja e duhur për të bërë”.

“Ndjehem sikur ata thjesht përhapin panik. Ndjej se në fakt gjërat po kthehen në normalitet. Mendoj se po ushtrohet shumë presion për të krijuar një pamje të ekzagjeruar se si është situata, se gjithçka është e keqe, ajo. duhet të largohet nga vendi. Ne thjesht jetojmë jetën tonë”.

“Është e drejta e tyre, ata nuk janë qytetarë ukrainas. Ata mund të largohen kur të duan, ose të qëndrojnë, por askush nuk mund t’i detyrojë të qëndrojnë. Ata mund të largohen”.

“Unë nuk jam i përgatitur të pranoj idenë e Rusisë që na pushton. Mendoj se Putini është i paparashikueshëm, gjithçka është e mundur”.

“Kjo ka ndodhur shumë herë më parë. Procedurat diplomatike janë të tilla që kur ka mundësi për konflikt të armatosur, diplomatët thirren në shtëpi së bashku me familjet e tyre. Ne jemi gjithmonë të gatshëm të mbrojmë Ukrainën”.

Rusia dhe Ukraina nuk arritën ndonjë përparim në bisedimet e ndërmjetësuara nga zyrtarët francezë dhe gjermanë në Berlin që synonin t’i jepnin fund konfliktit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts