Kievi shpall ditë zie kombëtare ndërsa vendit përballet me sulme të paprecedenta me dhjetëra viktima

kievi shpall dite zie kombetare ndersa vendit perballet me sulme te paprecedenta me dhjetera viktima

Dita e parë e vitit 2024 është shpallur zyrtarisht ditë zie në kryeqytetin e Ukrainës, pasi numri i të vdekurve vazhdoi të rritet nga sulmet masive të së premtes nga Rusia dhe sulmet e reja filluan gjatë natës. Të paktën 27 persona u vranë dhe 30 u plagosën në sulmin e së premtes në Kiev, njoftoi administrata ushtarake e qytetit të hënën pasi më shumë trupa u nxorën nga rrënojat ndërsa operacionet e kërkim-shpëtimit mbetën në vazhdim.

Ky ishte sulmi më i madh ajror në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj në shkallë të plotë, tha ushtria ukrainase për CNN, me një numër të paprecedentë dronësh dhe raketash të gjuajtura në objektiva në të gjithë vendin.

Një total prej të paktën 52 personash në të gjithë Ukrainën u vranë në sulmet e së premtes, të cilat goditën në mbarë vendin, me shpërthime të raportuara në kryeqytetin Kiev, si dhe në një spital materniteti në qytetin qendror të Dnipro, qytetin lindor të Kharkiv, porti juglindor të Odesës dhe qytetit perëndimor të Lvivit, larg vijave të frontit. Ukrainasit anembanë vendit të dielën dhe të hënën panë në vitin e ri tingujt e alarmeve ajrore dhe sulmeve të reja ruse.

Të hënën, Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës tha se Rusia filloi një rekord prej 90 sulmesh me dron në natën e Vitit të Ri. Gjatë natës, 90 drone Shahed u lëshuan në valë nga Kursk dhe Primorsko-Akhtarsk në Rusi dhe Krime, dhe alarmet ajrore u shpallën në shumicën e rajoneve të Ukrainës përgjatë rrugës së dronëve.

“Një vit më parë, në natën e Vitit të Ri, mbrojtësit e qiellit shkatërruan 45 ‘Shaheds’. Sot 87 Shaheds u shkatërruan”, tha Komandanti i Forcave Ajrore të Ukrainës, Mykola Oleshchuk në një postim në Telegram.

Gjatë orëve të granatimeve ruse në vitin e ri të hënën u vranë të paktën pesë persona dhe u plagosën 22. Qyteti jugor i Odesës u vu nën një sulm ajror nga mjeti ajror pa pilot (UAV) i nisur nga Deti i Zi që goditi ndërtesat e banimit herët në mëngjes të hënën, sipas Forcave Ajrore të Ukrainës. Një person vdiq dhe të paktën nëntë u plagosën në sulm, tha Oleh Kiper, kreu i administratës ushtarake të rajonit Odesa.

Rajoni i Donetskut i pushtuar dhe i aneksuar ilegalisht nga Rusia, u shënjestrua nga të paktën 15 Sisteme Raketash të Shumëfishta Launch (MLRS) brenda natës, sipas Vladimir Rogov, anëtar i administratës së Zaporizhzhia të instaluar nga Rusia.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts