Kievi zyrtar pranon vështirësitë: Në vjeshtë dhe dimër nuk do të jemi në gjendje të mbrojmë hapësirën ajrore për shkak të…

Kievi nuk do të jetë në gjendje të mbrojë hapësirën e tij ajrore me luftëtarët amerikanë F-16 deri në vjeshtën ose dimrin e ardhshëm, për shkak të vonesave në fillimin e trajnimit të pilotëve të tij.

Kështu deklaroi zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, Yurii Ihnat, i cituar nga mediat lokale.

“Tashmë është e qartë se ne nuk do të jemi në gjendje ta mbrojmë Ukrainën me F-16 këtë vjeshtë-dimër,” tha Ihnat, duke pranuar se “shpresat e mëdha ishin mbështetur në këtë avion” dhe duke parashikuar se “në të ardhmen e afërt” pilotët ukrainas “do të trajnohen brenda vendeve anëtare të koalicionit” të NATO-s.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts