Kili bën thirrje për vaksinim kundër COVID-19 pasi raportoi rastin e parë të variantit Omicron

Qeveria kiliane u bëri thirrje të hënën njerëzve që të vaksinohen kundër COVID-19, pasi raportoi rastin e parë të importuar të variantit Omicron gjatë fundjavës.

“Kili ka një sasi të mjaftueshme vaksinash në dispozicion,” tha Ministri i Shëndetësisë Enrique Paris.

Zyrtari paralajmëroi për “pasojat” që njerëzit e pavaksinuar mund të vuajnë nëse infektohen me variantin e ri.

“Virusi kërkon njerëz që nuk janë të vaksinuar dhe nuk kanë antitrupa. Natyrisht, varianti i ri Omicron, të cilin ne po studiojmë, do të kërkojë ata që nuk janë vaksinuar,” tha Paris.

Të shtunën, autoritetet shëndetësore raportuan se banori kilian i infektuar me variantin Omicron mbërriti në kryeqytetin Santiago më 25 nëntor me një fluturim nga Gana.

Pasagjeri paraqiti një test negativ për COVID-19 paraprakisht, por rezultoi pozitiv në aeroport, duke çuar në sekuencë gjenomike që konfirmoi praninë e variantit Omicron.

Paris vuri në dukje se vaksinimi në vendin e Amerikës së Jugut ka çuar në një ulje prej 20 për qind të numrit të pacientëve në një javë.

Ai tha gjithashtu se numri i infeksioneve ditore aktualisht është nën 2000, ndërsa numri i pacientëve të shtruar rëndë në spital është më pak se 700.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.