Kili njofton vdekjen e parë nga lija e majmunit

Kili regjistroi vdekjen e parë nga lija e majmunit të një të moshuari me patologji themelore, i cili u diagnostikua më 29 shtator, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Në një deklaratë, ministria shpjegoi se burri kishte një sistem imunitar të dobët.

Më 24 qershor, vendi i Amerikës së Jugut shpalli një alarm shëndetësor për të përforcuar mbikëqyrjen dhe kontrollin e sëmundjes, pasi zbuloi rastin e parë më 17 qershor.

Përveç kësaj, Kili filloi vaksinimin kundër lisë së majmunëve më 19 tetor, duke u bërë vendi i parë i Amerikës Latine që e bën këtë.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më shumë se 79,000 raste të sëmundjes dhe 50 vdekje ishin regjistruar që nga e marta.

Nga numri i përgjithshëm i vdekjeve, sipas Organizatës Pan-Amerikane të Shëndetit, kishte 30 në rajon: 12 në Brazil, 11 në Shtetet e Bashkuara, katër në Meksikë, dy në Ekuador dhe një në Kubë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts