Kili zbulon 4 raste të nënvariantit Omicron BA.2

Kili tha të mërkurën se ka zbuluar katër raste të BA.2, një nënvariant i llojit Omicron të COVID-19.

Tre prej tyre u raportuan më 7 shkurt dhe një i katërt më 13 shkurt, tha Ministri i Shëndetësisë Enrique Paris për mediat lokale, duke shtuar se dy nga katër rastet janë transmetuar lokalisht në rajonin jugor të Magallanes dhe dy të tjerët janë udhëtarë që mbërritën në rajoni metropolitane Santiago.

Nënvarianti është zbuluar deri më tani në Brazil, Argjentinë, Kolumbi dhe Peru, si dhe në disa vende evropiane.

Variantet e reja të koronavirusit “do të vazhdojnë të ndodhin”, tha Paris për radion lokale.

“Përderisa nuk ka solidaritet në botë, përderisa nuk ka kapacitet që të gjithë të vaksinohen, shtimet dhe variantet do të vazhdojnë të shfaqen”, tha ai.

Aktualisht, 93 për qind e popullsisë së synuar mbi 18 vjeç janë vaksinuar plotësisht në vendin e Amerikës së Jugut.

Nga fëmijët dhe adoleshentët e moshës 3-17 vjeç, 78,59 për qind janë vaksinuar plotësisht dhe 87,7 për qind janë vaksinuar me dozën e parë, vetëm dy javë pas fillimit të mësimit në shkolla.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.