Kim Jong-Un ndëshkon zyrtarët për pandeminë

13:40 30/06/2021

Lideri komunist i akuzon se kanë neglizhuar detyrat për të zbatuar masat kundër Covid-19

Kim Jong-un ka ndëshkuar zyrtarët e lartë për neglizhencë ndaj pandemisë. Koreja e Veriut nuk ka konfirmuar zyrtarisht asnjë rast COVID-19. Por vendi i ngujuar ka vendosur masa të rrepta anti-Covid, duke përfshirë mbylljen e kufijve dhe bordurat e udhëtimit të brendshëm.

Kim thirri një takim të Byrosë Politike të Partisë së Punëtorëve të Koresë për të adresuar neglizhencën e detyrës së disa drejtuesve të partisë, duke përfshirë dështimin për të zbatuar masa të rëndësishme afatgjata për të luftuar pandeminë.

Lideri komunist i akuzon ata se shkaktuan një krize të madhe në sigurinë e shtetit dhe të njerëzve. Por së bashku me sanksionet ndërkombëtare, kjo ka çuar në mungesa të ushqimit dhe një përkeqësim të ekonomisë.

Koreja e Veriut e ka trajtuar mbrojtjen e njerëzve të saj nga koronavirusi si një çështje te mbijetesës kombëtare dhe vendimet anti-pandemike merren nga udhëheqësit e saj më të vjetër. Sipas mediave shtetërore të vendit objektivi kryesor i Koresë së Veriut është të parandalojë që virusi madje të futet në vend dhe njëkohësisht forcon aftësitë e tij në marrjen e vaksinave.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *