Kim Jong Un: Pushtimi rus ka mbështetjen e plotë të Koresë së Veriut

kim jong un pushtimi rus ka mbeshtetjen e plote te korese se veriut

Kim Jong Un ka riafirmuar “mbështetjen e plotë” të tij dhe të Koresë së Veriut për pushtimin e vazhdueshëm rus të Ukrainës.

lcimg-b5bb99a3-47b5-4be3-82be-8e63b78fcc01

Kim po pret sot Vladimir Putinin në Phenian në atë që është vizita e parë e presidentit rus në vend në 24 vjet.

Vizita ka të ngjarë të riformojë marrëdhëniet midis dy kombeve në një kohë kur të dy vendet përballen me izolim ndërkombëtar.

Rusia ka tërhequr dënimin në mbarë botën për pushtimin e saj të vazhdueshëm të Ukrainës, megjithëse zoti Kim i ka dhënë mbështetjen e tij të plotë luftës që filloi në shkurt 2022.

Kim u citua nga agjencitë ruse të lajmeve duke u zotuar për “mbështetje dhe solidaritet të plotë të vendit të tij ndaj qeverisë, ushtrisë dhe popullit rus në kryerjen e operacionit special ushtarak në Ukrainë për të mbrojtur sovranitetin, interesat e sigurisë dhe integritetin territorial”.

Ai gjithashtu përshëndeti “rolin dhe misionin e rëndësishëm të Rusisë në ruajtjen e stabilitetit dhe ekuilibrit strategjik në botë.

Situata në botë po përkeqësohet dhe po ndryshon me shpejtësi. 

Në këtë situatë ne synojmë të forcojmë ndërveprimin strategjik me Rusinë.”

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts