Kim Jong Un rrit ‘luftën’ ndaj filmave në kundërshtim me regjimin, ndalon rreptësisht “shfaqjet e huaja”

Koreja e Veriut kohët e fundit ka prezantuar një ligj të ri gjithëpërfshirës, i cili kërkon të shfarosë çdo lloj ndikimi të huaj – duke ndëshkuar ashpër këdo që kapet me filma të huaj, veshje apo edhe duke përdorur zhargone. Por pse?

Yoon Mi-so thotë se ajo ishte 11 vjeçe kur pa për herë të parë një burrë të ekzekutuar pse u kap me një kasetë, me film dramë të Koresë së Jugut, shkruan BBC.

E gjithë lagjja e tij u urdhërua të shikonte sesi do të vritej burri. “Nëse nuk e shikonit atë vrasje të ndyrë, do të klasifikohej si tradhti,” i tha ajo BBC-së nga shtëpia e saj në Seul.  Rojet e Koresë së Veriut po siguroheshin që të gjithë e dinin se dënimi për kontrabandë me video të paligjshme ishte vetëm vdekja.

“Unë kam një kujtim të fortë të njeriut që i kishin lidhur sytë, ende mund të shoh lotët e tij që rridhnin. Kjo ishte traumatike për mua. Lidhja e syve ishte zhytur plotësisht në lotët e tij”. “Ata e vunë në një kunj dhe e lidhën, pastaj e qëlluan”.

Imagjinoni të jeni në një gjendje bllokimi të vazhdueshme pa internet, pa media sociale dhe vetëm disa kanale televizive të kontrolluara nga shteti të dizajnuara për t’ju thënë atë që udhëheqësit e vendit duan të dëgjoni – kjo është jeta në Korenë e Veriut.

Dhe tani udhëheqësi i saj Kim Jong-Un e ka shtrënguar situatën më tej, duke futur një ligj të ri gjithëpërfshirës kundër asaj që regjimi e përshkruan si “mendim reaksionar”. Kushdo që kapet me sasi të mëdha kasetash ose çfarë do lloj mediaje nga Koreja e Jugut, Shtetet e Bashkuara ose Japonia tani përballet me dënimin me vdekje. Ata që u kapën duke parë filma në kampin e burgut u dënuan 15 vjet burg.

Kohët e fundit, Kim shkroi një letër në mediat shtetërore duke i bërë thirrje Lidhjes Rinore të vendit për të goditur “sjelljen jo të këndshme, individualiste, anti-socialiste” midis të rinjve. Ai dëshiron të ndalojë filmat e huaj, modelet e flokëve dhe rrobat të cilat i përshkroi si “helme të rrezikshme”.

Daily NK, një botim në internet në Seul me burime në Korenë e Veriut, raportoi se tre adoleshentë ishin dërguar në një kamp riedukimi për prerjen e flokëve të tyre si idhuj të K-pop dhe vënien e pantallonave mbi kyçet e këmbëve. BBC nuk mund ta verifikojë këtë informacion.

E gjithë kjo sepse Kim është në një luftë që nuk përfshin armë bërthamore ose raketa. Analistët thonë se ai po përpiqet të ndalojë informacionin e jashtëm që arrin tek njerëzit e Koresë së Veriut, ndërsa jeta në vend bëhet gjithnjë e më e vështirë. Miliona njerëz mendohet të jenë të uritur. Kim dëshiron të sigurojë që ata janë ende duke u ushqyer me propagandë të hartuar me kujdes nga shteti.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *