Kim Jong-un vendos ligj të ri radikal

19:40 07/06/2021

Dënim me vdekje për këdo që kapet me sasi të mëdha filmash të huaj

Korea e Veriut kohët e fundit prezantoi një ligj të ri radikal që kërkon të eleminojë çdo lloj ndikimi të huaj, duke ndëshkuar ashpër këdo që kapet me filma, rroba të huaja, apo edhe duke përdorur gjuhë me zhargon.

Imagjinoni tĂ« jeni nĂ« njĂ« gjendje bllokimi tĂ« vazhdueshme pa internet, pa media sociale dhe vetĂ«m disa kanale televizive tĂ« kontrolluara nga shteti tĂ« dizenjuara  pĂ«r tju  thĂ«nĂ« atĂ« qĂ« udhĂ«heqĂ«sit e vendit duan tĂ« dĂ«gjoni – kjo Ă«shtĂ« jeta nĂ« KorenĂ« e Veriut.

Lideri koreano-verior  Kim Jong-un ka goditur mĂ« tej, duke futur njĂ« ligj tĂ« ri radikal kundĂ«r asaj qĂ« regjimi e pĂ«rshkruan si “mendim reaksionar”.

Kushdo që kapet me sasi të mëdha fimash nga Korea e Jugut, Shtetet e Bashkuara ose Japonia tanimë do të përballet me dënimin me vdekje. Dhe nuk ka të bëjë vetëm me atë që njerëzit shikojnë.

KohĂ«t e fundit, Kim Jong-un shkroi njĂ« letĂ«r nĂ« mediat shtetĂ«rore duke kĂ«rkuar qĂ« Lidhja Rinore e vendit tĂ« godasĂ« “sjelljen e pakĂ«ndshme, individualiste dhe antisocialiste” midis tĂ« rinjve.  MĂ« herĂ«t lideri komunist  ndalojĂ« gjuhĂ«n e huaj, modelet e flokĂ«ve dhe rrobat qĂ« i pĂ«rshkroi si “helme tĂ« rrezikshme”.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.