Kina akuzon grupin e G7 për shpifje

13:15 14/06/2021

Pekini thirrje që liderët të promovojnë bashkëpunimin ndërkombëtar dhe jo konfrontim

Kina denoncoi deklaratën e përbashkët nga udhëheqësit e G7 mbi sfidat që variojnë nga ruajtja e demokracisë e deri në garën e teknologjisë.

Pekini e ka cilĂ«suar si njĂ« ndĂ«rhyrje nĂ« punĂ«t e brendshme tĂ« vendit dhe i kĂ«rkoi grupimit tĂ« ndalonte shpifjen . UdhĂ«heqĂ«sit e G7  ranĂ« dakord pĂ«r tĂ« ngritjen e njĂ« plani tĂ« pĂ«rbashkĂ«t pĂ«r tĂ« adresuar shkeljen e tĂ« drejtave tĂ« njeriut kryesisht ndaj ujgurĂ«ve myslimanĂ«, bĂ«nĂ« thirrje qĂ« Hong Kong tĂ« mbajĂ« njĂ« shkallĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« autonomisĂ« dhe nĂ«nvizuan rĂ«ndĂ«sinĂ« e paqes dhe stabilitetit pĂ«rtej ngushticĂ«s sĂ« Tajvanit  tĂ« gjitha çështje shumĂ« tĂ« ndjeshme pĂ«r Pekinin .

Ambasada e KinĂ«s nĂ« LondĂ«r me vendosmĂ«ri mohoi shkeljet e tĂ« drejtave nĂ« Xinjiang, Hong Kong dhe Tajvan dhe se G7 po pĂ«rpiqet tĂ« shtrembĂ«rojĂ« faktet. Sipas saj  ky grup duhet tĂ« bĂ«jĂ« mĂ« shumĂ« pĂ«r promovimin e bashkĂ«punimit ndĂ«rkombĂ«tar nĂ« vend qĂ« tĂ« krijojĂ« konfrontim dhe fĂ«rkime.

Liderët e vendeve më të industrializuara janë shprehur se me pandeminë COVID-19 që vazhdon ende dhe ekonomia globale është e ngadaltë, bashkësia ndërkombëtare ka nevojë për unitet dhe bashkëpunim të të gjitha vendeve.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare Jake Sullivan tha se deklarata e G7 ishte një lëvizje e rëndësishme përpara për grupin.

Klan News


TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *