Kina dhe Hungaria, të vendosura për të zgjeruar bashkëpunimin

Përpjekjet e jashtëzakonshme të Kinës për të përmirësuar biodiversitetin e saj janë vënë re në Hungari dhe ka potencial të madh që të dyja vendet të punojnë së bashku për kauzën e qëndrueshmërisë, tha ambasadori hungarez në Kinë.

Mate Pesti tha se Kina, si një nga vendet me mega-biodiversitet në botë, gjatë viteve ka përdorur legjislacionin e synuar dhe plane veprimi për të bërë hapa në mbrojtjen e biodiversitetit.

“Masat e orkestruara me kujdes rezultuan në krijimin e mijëra zonave të mbrojtura, kopshteve botanike, kopshteve zoologjike, rezervateve detare, të cilat tani ruajnë dhjetëra mijëra specie, dhe përmes përpjekjeve rigoroze të ripyllëzimit, pyllit. Mbulimi tani përbën më shumë se 20 për qind të sipërfaqes totale të tokës”, tha ambasadori.

Pesti përmendi gjithashtu rolin e Kinës në pritjen e pjesës së parë të Konferencës së OKB-së për Biodiversitetin, e njohur gjithashtu si COP 15, e cila u mbyll në Kunming muajin e kaluar.

Ambasadori tha se bota tani mund të presë me padurim Ekspozitën dhe Samitin e Qëndrueshmërisë Planet Budapest 2021, ngjarja më e madhe ndërkombëtare e këtij lloji që do të mbahet në Evropën Qendrore. Ajo hapet më 29 nëntor në kryeqytetin hungarez.

Ai tha se Hungaria luajti një rol në krijimin e biosferës së parë në botë, Rezervatin Ndërkufitar të Biosferës Mura-Drava-Danub. Hapja e projektit të mbështetur nga UNESCO shënon një moment historik në përpjekjet për të ruajtur sistemin më të madh lumor të Evropës Qendrore dhe jetën e  egër.

“Nga vizioni i përbashkët dhe përpjekjet rigoroze të ruajtjes së vendeve tona, ka shumë hapësirë ​​për bashkëpunim ndërkombëtar në fushat e njohurive të biodiversitetit dhe shkëmbimeve të përbashkëta,” tha ai.

Ai tha se plani i klimës dhe mbrojtjes ekologjike të Hungarisë vë një theks të madh në qëndrueshmërinë. Ai përfshin elektrifikimin e transportit, ndalimin e produkteve plastike për një përdorim, impiantet e mëdha të energjisë së rinovueshme, eliminimin e hedhjes së paligjshme të mbetjeve.

“Këto hapa, së bashku me vizionin e përgjithshëm dhe përpjekjet e qeverisë për dixhitalizimin e ekonomisë dhe shoqërisë, sigurojnë që Hungaria të trajtojë efektet negative të aktivitetit njerëzor, të promovojë qëllimet tona për të arritur neutralitetin e karbonit deri në vitin 2050 dhe të ecë në rrugën e qëndrueshmërinë në botën e pas 2020-ës”, tha ai.

Ai tha se edhe nën parashikimet optimiste, popullsia njerëzore dhe konsumi do të rriten në mënyrë dramatike në dekadat e ardhshme. Por ka pasur një kuptim në rritje se aktiviteti njerëzor në gjendjen e tij aktuale është i paqëndrueshëm dhe nevojiten hapa të menjëhershëm për të siguruar mirëqenien e planetit dhe për të siguruar të ardhmen e njerëzimit, tha ambasadori.

Ekspozita dhe samiti i qëndrueshmërisë në Budapest u konceptuan me këto ide në mendje, me objektivin për të ofruar zgjidhje inovative për sfidat e qëndrueshmërisë, tha Pesti.

Ai tha se Hungaria ka mbajtur gjithmonë marrëdhënie të shkëlqyera me Kinën, me bashkëpunim dypalësh të shtrirë në shumë fusha.

Ambasadori theksoi se si kompanitë kineze kanë qenë zhvilluesit kryesorë të teknologjive celulare 5G, të cilat kanë potencialin të reduktojnë gjurmën e karbonit të njerëzimit dhe të kontribuojnë në idenë e një qytetërimi ekologjik global.

Qendra e parë inteligjente hekurudhore e Evropës u krijua së fundmi në Hungari, në një projekt të ndërmarrë nga East-West Intermodal Logistics, Huawei Hungary dhe Vodafone Hungary.

“Qendra do të përdorë teknologjitë e fundit 5G për funksionet e saj operacionale nga lart-poshtë, gjë që redukton më tej gjurmën e saj ekologjike, në format më të qëndrueshme ekologjikisht të transportit ndërkontinental, transportin hekurudhor”, tha Pesti.

Ka gjithashtu mjaft shembuj të suksesshëm të kompanive kineze që zhvillojnë projekte në fushën e energjisë së rinovueshme dhe të pastër, si energjia diellore, në Hungari, shtoi ai. Për më tepër, zinxhiri i furnizimit për bateritë e litiumit është gjithashtu një shtytës i rëndësishëm për qëndrueshmërinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.