Kina forcon kontrollet pasi raportohen më shumë raste të virusit

Kina vendosi kufizime të reja për Covid-19 të shtunën që përfshinin nxitjen e publikut që të mos largohej nga Pekini, ndërsa udhëheqësi i Hong Kongut paralajmëroi se shpërthimi i tij i koronavirusit ende nuk ka arritur kulmin.

Në Pekin, ku u raportuan pesë raste të reja, një pjesë e kompleksit të banesave Yosemite në rrethin verilindor të Shunyi u mbyll pasi u gjet një infeksion atje. Banorët janë urdhëruar t’i nënshtrohen testimit.

Qeveria tha se personi i infektuar ishte një kontakt i ngushtë i një rasti të mëparshëm në kryeqytet.

“Ju lutemi, mos e lini Pekinin nëse nuk është e nevojshme,” tha një zëdhënës i komitetit të Partisë Komuniste të kryeqytetit, Xu Hejian, i cituar nga televizioni shtetëror.

Qeveria raportoi 588 raste të reja të konfirmuara dhe asnjë vdekje. Numri është i ulët në krahasim me disa vende, por autoritetet thonë se janë gati të mbyllin komunitetet nëse gjendet një rast.

Qeveria e qytetit të Shangait, ku u raportuan 22 raste të reja të shtunën, njoftoi se shkollat ​​do të kthehen në mësimdhënie në internet.

Atraksionet publike duke përfshirë kullën televizive Oriental Pearl filluan të kërkonin që vizitorët të tregonin rezultate negative nga testet e virusit, sipas raporteve të lajmeve.

Udhëheqësja e Hong Kongut, Carrie Lam, paralajmëroi se vala e infeksioneve në territor mund të mos ketë arritur kulmin, pavarësisht kontrolleve të rrepta mbi udhëtimet dhe biznesin. U raportuan mbi 27,600 raste të reja të konfirmuara.

“Në këtë moment, nuk mund të thoshim me qetësi se e kemi kaluar kulmin,” tha ajo në një konferencë për shtyp. “Ne preferojmë të mbajmë një qëndrim shumë të kujdesshëm.”

Rastet e reja në Kinën kontinentale përfshinë 134 në provincën Jilin në veri-lindje, ku qyteti industrial i Changchun me një popullsi prej nëntë milionë banorësh u mbyll të premten.

Changchun dhe kryeqyteti i provincës Jilin, i quajtur gjithashtu Jilin, janë “ende në kulmin e transmetimit”, tha në një deklaratë sekretari i partisë së provincës, Jing Junhai.

Të shtunën, qeveria njoftoi se kryetari Wang Lu i Jilin ishte zëvendësuar, por nuk dha asnjë arsye.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.