Kina kalon pandeminë, ekonomia rritet me 18.3%

11:45 16/04/2021

Rritja më e madhe e ekonomisë kineze në 30 vjet

Kina e kaloi krizën ekonomike të sjellë nga koronavirusi dhe e filloi vitin me një rritje rekord. Ekonomia e dytë më e madhe e botës u rrit me 18.3 për qind gjatë tre muajve të parë të vitit 2021, krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar, njoftoi këtë të premte Byroja e Statistikave.

Kjo është rritja më e madhe në 30 vjet që kur Kina filloi matjen e parametrave ekonomikë çdo tremujor. Rritja është kaq e madhe pasi një vit më parë ekonomia e Kinës thuajse ngriu tërësisht për shkak të shpërthimit të pandemisë së koroanvirusit dhe çdo veprimtari u pezullua.

Që kur masat izoluese u hoqën, ekonomia kineze hyri në rrugën e rritjes. Edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon që rritja vjetore e ekonomisë së Kinës do të jetë këtë vit 8.1 për qind.

VetĂ« qeveria kineze Ă«shtĂ« treguar mĂ« e pĂ«rmbajtur pĂ«r tĂ« caktuar objektivat e rritjes dhe mĂ« herĂ«t kĂ«tĂ« vit tha se pritshmĂ«ritĂ« janĂ« pĂ«r “mbi 6 pĂ«r qind.”

Për këtë ringritje të fortë ndihmë ka dhënë tregtia e jashtme. Fabrikat e Kinës kanë qenë të zëna me prodhimin e pajisjeve shëndetësore, përfshirë testet për Covidin dhe veshjet mbrojtëse të mjekët. Rritje u raportua edhe në sektorin e pajisjeve elektorshtëpiake.

Gjatë krizës financiare të vitit 2008, Kina ndihmoi për ringritjen e ekonomisë globale. Kalimi i krizës që solli koronavirusi do të japë efekte edhe për pjesën tjetër të botës, me shumë rëndësi pritet ndikimi për prodhuesit gjermanë të automjeteve.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.