Kina ‘kampione’ e vaksinimit ndaj COVID-19, afër 1 miliard doza të administruara në popullatë

KINA

Kina është bërë vendi lider dhe i pakonkurrueshëm në vaksinimin ndaj COVID-19. Së shpejti vendi më i populluar i botës arrin në 1 miliardë vaksinime.

Edhe pse e nisi me dy javë më vonë se SHBA, Kina e ka kaluar 3 herë Amerikën për vaksinim teksa në raport me botën Kina ka 40% të vaksinimeve në gjithë botën.

Vetëm në maj Kina bëri 500 milion vaksinime ndërsa të martën më shumë se 20 milion të tilla.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com