Kina: Miqësia me Rusinë është e fortë dhe solide si një shkëmb, po kontribuojmë për paqen në botë

Ministri i jashtëm kinez, Wang Yi, flet për ‘miqësinë e fortë’ me Rusinë, ‘një miqësi që është solide si një shkëmb’, duke pranuar që të dy Vendet po kontribuojnë për të sjellë ‘paqen dhe stabilitetin në botë’.

Teksa fliste në një konferencë për shtyp, Wang ka shtuar që marrëdhëniet Kinë-Rusi nuk vlerësohen për vendimet e saj.

Ato bazohen në mos aleancë, mos konfrontim dhe mos shënjestrim të ndonjë pale të tretë “. Të dy vendet” do të ruajnë fokusin strategjik dhe do të vazhdojnë të thellojnë partneritetin global të koordinimit strategjik për një epokë të re”.

Kina është e gatshme të “bëjë ndërmjetësimet e nevojshme” dhe “të marrë pjesë në” ndërmjetësimin ndërkombëtar “për krizën në Ukrainë: Ministri i Jashtëm Wang Yi shtoi se Pekini është i gatshëm të vazhdojë të luajë” një rol konstruktiv në lehtësimin e dialogut dhe paqes, duke punuar së bashku me komunitetin ndërkombëtar për të kryer ndërmjetësimin e nevojshëm “.
Kina” është e gatshme të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në nxitjen e bisedimeve midis Rusisë dhe Ukrainës, siguroi Wang, sipas të cilit “duhet parandaluar një krizë. humanitare në shkallë të gjerë”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.