Kina mohon akuzat se ka kryer sulm kibernetik kundër Microsoft

11:05 20/07/2021

Autoritetet kineze kanë mohuar akuzat se mund të jenë përfshirë në një sulm të madh kibernetik kundër gjigandit të teknologjisë, Microsoft.

NĂ« njĂ« deklaratĂ« nga ambasada e KinĂ«s nĂ« Australi, akuzat u quajtĂ«n si “tĂ« pabazuara dhe tĂ« papĂ«rgjegjshme” dhe shtohej se “qeveria kineze Ă«shtĂ« njĂ« mbrojtĂ«se e vendosur e sigurisĂ« kibernetike”. MĂ« tej akuzat janĂ« quajtur si tĂ« dĂ«mshme dhe qĂ« nuk ndihmojnĂ« askĂ«nd.

Por edhe pse Kina ka mohuar qĂ« tĂ« fshihet pas sulmit kibernetik, shumĂ« shtete duke pĂ«rshirĂ« BritaninĂ«  e Madhe, SHBA-nĂ«, AustralinĂ« dhe ZelandĂ«n e Re janĂ« tĂ« bindura pĂ«r pĂ«r autorĂ«t e sulmit.

Deri tani bëhet me dije se nga sulmi janë prekur rreth 30 mijë organizata në të gjithë botën.

Edhe vetë Microsoft fajësoi një grup kinez të spiunazhit kibernetik për shfrytëzimin e një dobësie në Microsoft Exchange, i cili lejoi hakerat të aksesonin në distancë kutitë e postës elektronike./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.