Kina ndalon prodhimin e monedhës virtuale Bitcoin

20:13 13/10/2021

Prodhimet e KinĂ«s nĂ« Bitcoin kanĂ« rĂ«nĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« drastike, tregojnĂ« kĂ«rkimet e Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index.  NĂ« Shtator tĂ« 2019, Kina zotĂ«ronte mbi 3/4 e prodhimit tĂ« Bitcoin.

Rënia e parë e saj ishte me 38% në nivel global, por gjatë muajve Korrik- Gusht pati një rritje të lehtë me 20%.

Që nga ajo periudhë Kina i ka shpallur të paligjshme transaksionet me Bitcoin. Por kjo ka ndodhur para kërkimit të bërë nga CBECI.

Nga të dhënat e fundit të marra deri në muajin Gusht, Bitcoin zë vendin e parë në Shtetet e Bashkuara me 35.4%, Kazakistani me 18.1%, dhe e fundit Rusia me 11%. Qeveria kineze ka vendosur të mos ketë më prodhim të Bitcoin për shkak të problemeve mjedisore që sjell.

Duhet theksuar që prodhimi i tyre kërkon një sasi shumë të madhe të energjisë elektrike.

PĂ«r momentin kjo monedhĂ« elektronike konsumon 0.45% tĂ« energjisĂ« eletrike botĂ«rore.  KĂ«rkimet e CBECI treguan se nĂ« KinĂ« ka pasur shumĂ« raste tĂ« zhvendosjes sĂ« njerĂ«zve nĂ« provinca me energji elektrike mĂ« tĂ« lirĂ«. Gjithashtu nĂ« vendet ku prodhohet kjo monedhĂ«, po rritet ndotja atmosferike. /tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.