Kina nis misionin më të gjatë në hapësirë

13:43 16/10/2021

Astronautët kinezë mbërrijnë në stacionin hapësinor

Kina ka nisur një raketë në stacionin e saj të ri hapësinor. Anija kozmike, e lëshuar herët në mëngjes të shtunën, u nis nga qendra e nisjes Jiuquan në shkretëtirën Gobi të Kinës veriperëndimore. I gjithë procesi zgjati afërsisht 6.5 orë. Në bord janë dy astronautë veteranë dhe një grua e cila do të jetë e para në këtë mision hapësinor të Kinës.

Austronauntët do të vazhdojnë të ndërtojnë stacionin, të verifikojnë funksionimin e duhur të pajisjeve, duke kryer eksperimente shkencore, duke mbledhur, për shembull, informacion të vlefshëm se si trupi i njeriut përshtatet me qëndrimin më të gjatë në stacionin hapësinor.

Shërbimi kinez i fluturimit në hapësirë ​​e përshkroi fluturimin të suksesshëm dhe siguroi se anëtarët e ekuipazhit ishin “në gjendje të mirë shëndetësore”, sipas Agjencisë Shtetërore të Lajmeve New China.

Tre anëtarët e ekuipazhit do të qëndrojë në orbitë për gjashtë muaj, gjë që do të vendosë një rekord për një mision të ekuipazhit kinez në hapësirë. Ekuipazhi i mëparshëm kaloi 90 ditë në hapësirë.

Kina nuk është pjesë e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, për shkak të shqetësimeve të SHBA për sigurinë kombëtare.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.