Kina nis vaksinimin e të moshuarve

20:44 31/03/2021

Më herët programi i vaksinimit i Kinës ka synuar njerëzit me rrezik të lartë

Ndryshe nga vendet e tjera nĂ« botĂ«, Kina nĂ« fushtatĂ«n e saj tĂ« vaksinimit ka lĂ«nĂ« pĂ«r nĂ« fund tĂ« moshuarit. Pekini dhe Shangai, zyrtarisht hapĂ«n qendrat pĂ«r tĂ« moshuarit mbi 60 vjeç dhe me shĂ«ndet tĂ« mirĂ« fizik. 

Kina synon me këtë që 40 përqind e popullsisë së saj të vaksinohet deri në Qershor. Më herët qeveria kishte vendour që të vaksinonte të parët grupet me rrezik të lartë kryesisht ata që punojnë në fabrika apo industri të ndryshme.

NĂ« fazĂ«n e parĂ« tĂ« vaksinimit janĂ« pĂ«rfshirĂ« mĂ« pak tĂ« moshuar krahasuar me homologĂ«t e tyre perĂ«ndimorĂ«. NjĂ«sitĂ« e kĂ«rkimit dhe zhvillimit po pĂ«rshpejtojnĂ« punĂ«n e tyre, pasi tĂ« ketĂ« tĂ« dhĂ«na tĂ« mjaftueshme  pĂ«r sigurinĂ« dhe efektivitetin qĂ« mund tĂ« kenĂ« vaksinat CoronaVac dhe Sinopharm dhe mĂ«nyrĂ«n sesi reagojnĂ« ato tek tĂ« moshuarit.

Vendet si Brazili, Turqia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe tĂ« cilat po pĂ«rdorin vaksina Sinopharm dhe Coronavac, rregullatorĂ«t kanĂ« analizuar tĂ« dhĂ«nat nĂ« studimet e fazĂ«s sĂ« hershme kundrejt sĂ«mundjeve  ose efekteve anĂ«sore qĂ« tĂ« mund tĂ« kenĂ« vaksinat. Analizat dolĂ«n qĂ« ato nuk kanĂ« sjellĂ« asnjĂ« problem dhe pĂ«r kĂ«tĂ« arsye filluan tĂ« vaksinojnĂ« kĂ«tĂ« grupmoshĂ«.

Duket se Kina hezitoi të vaksinojë moshat e mëdha për shkak të sigurisë së vaksinës së saj Coronavac të kompanisë Sinovac, e cila nuk kishte nxjerrë të dhënat e fazës së tretë ende.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *