Kina përshëndet konsensusin ruso-amerikan për stabilitetin strategjik

Kina mirëpret konsensusin e arritur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia për vazhdimin e dialogut për stabilitet strategjik, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian, për samitin mes presidentëve Biden dhe Putin.

”Dy vendet më të mëdha në botë të posedimit të armëve bërthamore kanë një përgjegjësi më të lartë në çarmatimi atomik”, shtoi ai.

”Pekini i ka shtyrë gjithmonë shtetet me armë bërthamore për të zvogëluar së bashku rrezikun e një lufte nukleare dhe është i gatshëm për dialog dypalësh ose në kontekstin e P5 (klubi i pesë vendeve)”, theksoi Lijian.//ATSH

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *