Kina pret që vala e turizmit të tejkalojë nivelet parapandemike

Kina pret një bum të turizmit të brendshëm javën e ardhshme teksa njerëzit udhëtojnë për pushimet e majit.

Sipas vlerësimeve të autoriteteve, rreth 250 milion njerëz do të udhëtojnë në Kinë gjatë festimit pesëditor të Ditës së Punës që fillon më 1 maj.

Zyra e turizmit e Ministrisë së Sigurisë Publike tha se rezervimet e hoteleve dhe fluturimeve tejkaluan ndjeshëm nivelet parapandemike të vitit 2019.

Kina ka vendosur blloqe dhe kufizime të rrepta udhëtimi pas shpërthimit të saj fillestar të koronavirusit në fillim të vitit 2020.

Ajo e ka mbajtur virusin kryesisht nën kontroll që nga vera, me vetëm shpërthime të vogla të raportuara që nga ajo kohë.

Ekonomia që nga ajo kohë është rikuperuar dhe turizmi i brendshëm ka rritur shpejtësinë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *