Kina rekord në rritjen ekonomike

23:40 16/01/2022

Rimëkëmbja kërcënohet nga Omicron-i dhe ngadalësimi i sektorit të pronave

Vitin e kaluar, eksportet e Kinës pësuan një rritje me afro 30 për qind për shkak të kërkesës së fortë globale teksa vendet u rihapën nga bllokimet pandemike.

Mirëpo, rimëkëmbja në gjysmën e dytë të vitit 2021 u pengua nga një sërë shpërthimesh, si dhe ndërprerjet e energjisë të shkaktuara nga një përpjekje për uljen e emetimeve, problemet e zinxhirit të furnizimit dhe rritja e kostove të energjisë.

Paçka se rritja vjetore konsiderohet e shëndetshme, këto çështje u ndërlikuan nga një goditje e borxhit në sektorin e pronave, i cili përbën një pjesë të madhe të ekonomisë.

Faktorët kryesorë ishin ndikimi i mungesës së energjisë, ngadalësimi i sektorit të ndërtimit të banesave dhe moderimi i shitjeve me pakicë.

Pekin-i ka qenĂ« nĂ« gatishmĂ«ri tĂ« lartĂ« teksa pĂ«rgatitet tĂ« presĂ« LojĂ«rat Olimpike DimĂ«rore muajin e ardhshĂ«m, me politikĂ«n “zero-COVID” qĂ« fuqizon bllokimet, kufizimet kufitare dhe karantinat e gjata.

AnalistĂ«t presin qĂ« Kina tĂ« mos t’i lehtĂ«sojĂ« politikat kufizuese deri pas pĂ«rfundimit tĂ« lojĂ«rave.

Kufizimet që nisën në fund të vitit 2020 dhanë një goditje të rëndë pasi zhvilluesit u zhytën në kriza likuiditeti mes shqetësimeve për investitorët dhe blerësit e shtëpive.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.