Kina shkel hapësirën ajrore të Tajvanit me 25 avionë luftarakë

Tajvani njoftoi se 25 avionë ushtarakë kinezë hynë në Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore (ADIZ).

Në një deklaratë nga Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit, thuhet se Forcat Ajrore Kineze shkelën ADIZ-in me 25 avionë luftarakë dhe bombardues.

Në deklaratë thuhet se Tajvani dërgoi avionë për të monitoruar avionët kinezë dhe vendosi një sistem raketash.

Kina më 15 qershor shkeli ADIZ-in me 28 avionë luftarakë, më 19 më 5 shtator, më 9 më 16 shtator dhe më 24 avionë më 23 shtator.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.