Kina, tema kryesore në bisedimet SHBA-Japoni

Konkurrenca strategjike me Kinën ishte ndër çështjet kryesore të diskutuara gjatë takimit të premten mes Presidentit Joe Biden dhe Kryeministrit japonez Yoshihide Suga. Kjo është vizita e parë e një udhëheqësi të huaj në Shtëpinë e Bardhë që kur Presidenti Biden mori detyrën.

NjĂ« riafirmim i aleancĂ«s SHBA – Japoni pĂ«r njĂ« rajon Indo-PaqĂ«sor tĂ« lirĂ« dhe tĂ« hapur, nga Kryeministri Yoshihide Suga dhe Presidenti Joe Biden nĂ« ShtĂ«pinĂ« e BardhĂ« tĂ« premten.

“U angazhuam tĂ« punojmĂ« sĂ« bashku pĂ«r t’u pĂ«rballur me sfidat nga Kina dhe pĂ«r çështje tĂ« tilla si Deti i KinĂ«s Lindore, Deti i KinĂ«s Jugore, si dhe Koreja e Veriut”, tha Presidenti Biden.

Kryeministri Suga është udhëheqësi i parë i huaj që zhvillon vizitë në Shtëpinë e Bardhë, një dëshmi kjo e përparësisë së politikës së jashtme të administratës Biden.

“Aleanca jonĂ« i ka shĂ«rbyer rolit tĂ« saj si themeli i paqes dhe stabilitetit pĂ«r rajonin Indo-PaqĂ«sor dhe botĂ«n”, tha ai.

UdhĂ«heqĂ«sit u angazhuan pĂ«r tĂ« ndihmuar pĂ«rpjekjet e vaksinimit nĂ« rajon dhe u zotuan pĂ«r “veprime agresive” mbi ndryshimin e klimĂ«s, pĂ«rfshirĂ« avancimin e teknologjive tĂ« energjisĂ« sĂ« pastĂ«r. Kryeministri japonez do tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« njĂ« samit virtual tĂ« udhĂ«heqĂ«sve mbi klimĂ«n, tĂ« organizuar nga Presidenti Biden javĂ«n e ardhshme.

“Dhe tĂ« ndihmojmĂ« kombet nĂ« tĂ« gjithĂ« rajonin Indo-PaqĂ«sor, veçanĂ«risht vendet nĂ« zhvillim, pĂ«r tĂ« zhvilluar energji tĂ« rinovueshme dhe pĂ«r tĂ« eliminuar karbonin nĂ« ekonomitĂ« e tyre”, tha Presidenti Biden.

Aleanca e sigurisë prej dekadash SHBA-Japoni bazohet në një traktat të pas Luftës së Dytë Botërore, ku Shtetet e Bashkuara u zotuan të mbrojnë Japoninë, madje edhe nëpërmjet ombrellës së saj mbrojtëse nga sulmet bërthamore.

Në këmbim, Japonia mban mbi 20 baza ushtarake amerikane, duke forcuar kështu praninë ushtarake amerikane në rajon.

Takimi i nivelit të lartë u zhvillua ndërsa Kina ka shtuar presionin ushtarak ndaj Tajvanit, por as Presidenti Biden dhe as Kryeministri Suga nuk dhanë komente të detajuara mbi çështjen.

“TĂ« dyja qeveritĂ« e kuptojnĂ« se ky Ă«shtĂ« njĂ« moment delikat nĂ« marrĂ«dhĂ«niet me KinĂ«n; se nuk duan tĂ« nxisin ose provokojnĂ« veprimtari qĂ« nuk i dĂ«shirojnĂ«. Por, nga ana tjetĂ«r, ata duan tĂ« tregojnĂ« vendosmĂ«rinĂ« se aleanca SHBA-Japoni funksionon plotĂ«sisht nĂ« çdo rast, nĂ« çdo moment tĂ« kĂ«rcĂ«nimit pĂ«r veten e tyre ose pĂ«r rajonin”, thotĂ« Sheila A. Smith, nga KĂ«shilli pĂ«r MarrĂ«dhĂ«niet me JashtĂ«.

Presidenti Biden dhe Kryeministri Suga u përqëndruan tek bashkëpunimin ekonomik, përfshirë gjetjen e alternativave ndaj rrjetit 5G të firmës kineze Huawei, dhe mënyrat për të diversifikuar zinxhirët e furnizimit që shihen si tepër të ndërvarura nga Pekini.

U diskutua gjithashtu për çështjet e të drejtave të njeriut në Kinë, përfshirë myslimanët ujgurë në Xinjiang.

Pekini ka shprehur “shqetĂ«sime serioze” lidhur me ato qĂ« i pĂ«rshkroi si “lĂ«vizje negative dhe bashkĂ«punim i fshehtĂ«â€ SHBA-Japoni kundĂ«r KinĂ«s.

Kryeministri Suga promovoi rolin e Tokios si organizatore e Lojërave Olimpike të vonuara nga pandemia, me më pak se 100 ditë deri në çeljen e tyre. Mbetet pikëpyetje nëse lojërat mund të zhvillohen në mënyrë të sigurt, duke pasur parasysh një ringjallje të koronavirusit në Japoni.

“Tokio na ka siguruar se do tĂ« mbajĂ« kontakte tĂ« ngushta me Uashingtonin ndĂ«rsa zbatojnĂ« planet e tyre, por nuk kam informacion mĂ« shumĂ« se kaq”, tha Jen Psaki, Sekretare e Shtypit e ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ«.

Para takimit me Presidentin Biden, Kryeministri Suga vazhdoi traditën e udhëheqësve japonezë duke bërë nderime në Varrin e Ushtarit të Panjohur në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit. Një gjest i vullnetit të mirë mes dy vendeve që dikur ishin ndër armiqtë më të egër, tashmë miqtë më të mirë/VOA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.