Kina u dhuron libra disa shkollave në Nepal në kuadër të projektit “Panda Book Corner”

Ambasada kineze në Nepal dhuroi libra në pesë shkolla të tjera nepaleze në kuadrin e një projektitë njohur si “Këndi i Librit Panda”.

Librat mbulojnë histori klasike kineze dhe kulturë të shkëlqyer tradicionale kineze, si dhe arritjet e zhvillimit të bëra në Kinën moderne, duke përfshirë ato në Rajonin Autonom të Tibetit që kufizohet me Nepalin, tha ambasadori kinez Hou Yanqi në ceremoninë e dorëzimit të mbajtur në Katmandu, kryeqyteti i Nepalit. .

Devendra Paudel, ministri i Nepalit për arsimin, shkencën dhe teknologjinë, shprehu shpresën e tij për më shumë mbështetje nga Kina në arsim.

“Në emër të qeverisë së Nepalit, do të doja t’i kërkoja qeverisë kineze të ndihmojë Nepalin në përmirësimin e cilësisë së arsimit të Nepalit,” tha ai në ceremoninë e dorëzimit.

Gati 15,000 libra u janë dhënë 15 shkollave nepaleze së bashku me disa rafte librash që nga fillimi i projektit “Panda Book Corner” në dhjetor 2018, sipas Hou.

Krishav Pant, një nxënës i klasës së shtatë nga Shkolla LRI në Katmandu, filloi të mësonte gjuhën kineze kur ishte në klasën e tretë. Ai mori pjesë në shumë konkurse të gjuhës kineze. Ai shprehu vlerësimin e tij për këto ngjarje, të cilat tha se e kishin ndihmuar atë dhe të tjerët të mësojnë më shumë rreth Kinës dhe të përmirësojnë nivelin e gjuhës kineze.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.