Kina zbulon rregulloren e re për menaxhimin e ujërave nëntokësore

Kryeministri kinez Li Keqiang ka nënshkruar një dekret të Këshillit Shtetëror që zbulon një rregullore mbi menaxhimin e ujërave nëntokësore.

Rregullorja e re, e cila do të hyjë në fuqi më 1 dhjetor, ka përcaktuar rregulla specifike për ujërat nëntokësore në fushat e studimit dhe planifikimit, ruajtjes dhe mbrojtjes, trajtimit të mbishfrytëzimit, kontrollit të ndotjes, si dhe mbikëqyrjes dhe menaxhimit.

Administratat lokale të ujit dhe autoritetet e burimeve natyrore dhe mjedisit ekologjik duhet të kryejnë studime dhe vlerësime mbi kushtet e ujërave nëntokësore dhe të bëjnë rregullime për mbrojtjen nëntokësore dhe kontrollin e ndotjes në përputhje me rrethanat, tha ai.

Për të rritur ruajtjen dhe mbrojtjen e ujërave nëntokësore, sasia totale e ujërave nëntokësore të nxjerra si dhe nivelet e ujërave nëntokësore do të vihen nën kontroll, sipas dokumentit. 

Rregullorja ka përcaktuar gjithashtu se përcaktimi i zonave ku shfrytëzimi i ujërave nëntokësore është i ndaluar ose i kufizuar duhet të standardizohet dhe autoritetet në nivel provincial duhet të bëjnë plane për trajtimin lokal të mbishfrytëzimit të ujërave nëntokësore.

Aty thuhet se do të punohet për forcimin e kontrollit të aktiviteteve që ndotin ujërat nëntokësore; të përsosin rregullat që parandalojnë ndotjen e ujërave nëntokësore të shkaktuar nga ndotja e tokës, aktivitetet e prodhimit dhe të ndërtimit; dhe të përmirësojë monitorimin dhe menaxhimin.

Shkeljet e rregullores do të sjellin përgjegjësi ligjore, thuhet në të.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *