Kinë, bora e parë mbulon Pekinin, temperatura pritet të bjerë deri në -20 gradë Celsius

Kinë, bora e parë mbulon Pekinin, temperatura pritet të bjerë deri në -20 gradë Celsius
kine bora e pare mbulon pekinin temperatura pritet te bjere deri ne 20 grade celsius

Reshjet e para të borës për këtë dimër ranë herët në mëngjes në Pekin. Qyteti u mbulua me petkun e bardhë gjatë natës dhe temperaturat polare mbizotëruan pasi moti në Kinën veriore pritet të jetë edhe më i ftohtë këtë javë.

Në orët e para të mëngjesit të sotëm, reshjet mesatare të borës kishin arritur në 5.8 mm- 10.2 mm – të regjistruara në rrethin Fangshan, sipas të dhënave nga Shërbimi Meteorologjik i Pekinit.

Pekini zakonisht sheh borën e parë të sezonit të dimrit nga fundi i nëntorit deri në shkurt ose edhe aspak.

Temperatura pritet të bjerë deri në -20C

Më shumë borë pritet këtë javë me rënie të mëtejshme të temperaturave që pritet të zbresin deri në minus 20C.

Hera e fundit që kryeqyteti kinez përjetoi kaq shumë ngrica ishte më 7 janar 2021, kur termometri ra në minus 19.6 gradë Celsius.

Ftohja e papritur në Pekin këtë javë, krahasuar me kushtet vjeshtore të qytetit një javë më parë, pasqyron ndryshimet e shpejta të temperaturës së fundit. Ky tetor ishte për Pekinin një nga më të nxehtit në dekada në një vit me mot ekstrem.

Rekordi për temperaturën më të ulët të regjistruar ndonjëherë në Pekin – minus 27.4 gradë Celsius, më 22 shkurt 1966 – ende nuk është thyer.

Problemet e transportit

Shërbimi meteorologjik i Pekinit paralajmëroi sot për praninë e akullit në rrugë në pjesë të mëdha të qytetit me afro 22 milionë banorë, me autoritetet që mbyllën disa autostrada kombëtare ose pjesë të tyre.

Deri në orën 10 të mëngjesit me orën lokale, 62 nga disa qindra fluturime u anuluan në aeroportin e Pekinit.

Autoritetet hekurudhore vendosën kufizime të shpejtësisë në trenat që lidhin Pekinin dhe Guangzhou në Kinën jugore, duke shkaktuar vonesa në disa trena pasagjerësh.

Deri në orën 7 të mëngjesit të sotëm, më shumë se 180 linja autobusësh në Pekin ishin pezulluar.

Gazeta zyrtare e Pekinit shkroi se rezervat e perimeve për tregjet ditore janë të bollshme, duke regjistruar vëllimin më të lartë për vitin në 23,800 ton, ndërsa tregtarët grumbulluan prodhimin në kohë.

Në provincën veriore të Shanxi, një person humbi jetën dhe gjashtë u plagosën dje kur 40 makina u përplasën në një autostradë për shkak të akullit.

Në kryeqytetin e provincës Henan të Kinës qendrore, Zhengzhou, shkollat ​​u mbyllën sot pasi u regjistruan 14.2 mm shi me borë deri në 10 cm.

Në Jinan, kryeqyteti i provincës lindore të Shandong, u vendos mësimi në distancë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts