Kinë, inflacioni rritet 0,4%

Çmimet e konsumit nĂ« KinĂ« u rritĂ«n me 0,4% mbi bazĂ« vjetore nĂ« mars, deklaroi Byroja KombĂ«tare e Statistikave.

”Kjo tejkaloi pritjet e njĂ« rritje prej 0,3% pas kontraktimit 0,2% nĂ« muajin e kaluar”, sipas agjencisĂ« shtetĂ«rore.

Në baza mujore, inflacioni ra me 0,5%, neto nga parashikimi i një rënie prej 0,4% pasi rritjes në 0,6% në shkurt.

Byroja gjithashtu tha që çmimet e prodhuesve u rritën me 4,4% në mars, duke mposhtur pritjet e një rritje prej 3,5% dhe rritje të ndjeshme nga 1,7% të muajit të kaluar. //ATSH

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.