Kinë, zbulohet një specie e zhdukur e rinocerontit me gjatësi prej 6 metrash

Një specie e rinocerontit, fosilet e së cilës u gjetën në veriperëndim të Kinës u zbulua se ishte më e gjatë se gjirafa.

Sipas lajmit të BBC, studiuesit kinezë publikuan rezultatet shkencore të një specie të re gjitari të ngjashme me rinocerontin gjigant, fosilet e të cilit u gjetën në provincën Gansu në vitin 2015 dhe u zbulua se kishin jetuar në periudhën oligocene.

Në hulumtimin e kryer nga dr. Deng Tao nga Instituti Paleontologjik i Vertebrorëve në Pekin, u përcaktua që speciet, mbetjet e të cilave u zbuluan se ishin fosile të “Paraceratherium linxiaense”, e cila jetoi rreth 26.5 milionë vjet më parë.

Në studim, u regjistrua që speciet e gjitarëve pa brirë që peshonin rreth 21 tonë ishin të gjatë rreth 6 metra.

Duke parë kafkën, nofullën dhe dhëmbët e “Paraceratherium linxiaense”; kuptohej se speciet në fjalë kishin një kafkë të hollë dhe një strukturë kapëse të hundës.

Rezultatet e hulumtimit u botuan në revistën Communication Biology.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.