Kinemaja kthehet në Somali pas dekadash e konfliktesh

12:33 24/09/2021

DhjetĂ«ra somalezĂ« pozuan pĂ«r “selfie” e biseduan tĂ« emocionuar nĂ« poltronĂ«t e kuq tĂ« kinemasĂ« teksa prisnin fillimin e shfaqjes sĂ« parĂ« tĂ« filmit nĂ« vendin e tyre pas tre dekadash. Mes turmĂ«s nĂ« Teatrin KombĂ«tar ishte edhe 24-vjeçarja Kaif Jama, shkrimtarja dhe ylli i tĂ« dy filmave.

“Kjo Ă«shtĂ« diçka shumĂ« e rĂ«ndĂ«sishme pĂ«r tĂ« gjithĂ« ne. PĂ«r çdo somalez qĂ« dĂ«shiron tĂ« bĂ«jĂ« filma“, tha Jama, e veshur me njĂ« fustan tipik tradicional. Teatri KombĂ«tar i SomalisĂ« u ndĂ«rtua nĂ« 1967 njĂ« dhutatĂ« nga Mao Ce Duni i KinĂ«s. Ajo u kthye nĂ« njĂ« shtĂ«pi kulture me shfaqje muzikore e festivale nĂ« vitet ‘80. NĂ« 1991 pas konflikteve qĂ« ndezĂ«n luftĂ« njĂ« pjesĂ« e godinĂ«s sĂ« teatrit u shktatĂ«rrua.

Viewers wait for the first screening of Somali films at The Somali National Theatre in Mogadishu, on September 22, 2021, which has been opened for the first time to public after its inauguration in 2020. (Photo by Abdirahman YUSUF / AFP)

Ndërkohë në vitin 2006 militantët islamikë që morën kontrollin e vendit dhe ndaluan të gjitha format e argëtimit publik. Do të ishtë në 2011 kur trupat paqeruajtëse të Bashkimit Afrikan morën kontrollin e kryeqytetit, por pas kësaj pati sërish konflike dhe u rihap vetëm në 2020.

Prej shumë vitesh në ekranet dhe kinematë somaleze janë shfaqur filma indianë dhe arabë ndaj dhe kjo rihapje është e rëndësishme për kulturën në vend.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.