“Kjo është çmenduri”, Zelensky akuza të forta ushtrisë ruse. Përse lakmohet aq shumë Bakhmut dhe si po tenton Putini ta “gllabërojë”

kjo eshte cmenduri zelensky akuza te forta ushtrise ruse perse lakmohet aq shume bakhmut dhe si po tenton putini ta gllaberoje
kjo eshte cmenduri zelensky akuza te forta ushtrise ruse perse lakmohet aq shume bakhmut dhe si po tenton putini ta gllaberoje

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka hedhur akuza të forta ndaj komandantëve rusë për “çmenduri” në përpjekjet e tyre për të kapur pushtuar lindor të Bakhmut.

Qyteti, i cili ndodhet në rajonin e Donetskut dhe kishte një popullsi prej 70,000 banorësh paraluftës, ka qenë qendra e sulmeve ruse për muaj të tërë. Pavarësisht një përparimi të mundshëm ukrainas në qytetin kyç të Khersonit, Zelensky tha se sulmet vazhduan. Marrja e qytetit do të ishte një fitore simbolike për Rusinë.

“Këtu është më e dukshme çmenduria e komandës ruse. Ditë pas dite, për muaj të tërë, ata po i çojnë njerëzit drejt vdekjes atje, duke përqendruar nivelin më të lartë të goditjeve të artilerisë”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës nga Kievi.

Oleksiy Arestovych, një këshilltar i Zelenskyt, tha se një ditë forcat ruse filluan tetë sulme të veçanta në Bakhmut para drekës dhe ishin shtyrë prapa në çdo rast.

Qyteti ndodhet në një rrugë kryesore që të çon në qytetet Sloviansk dhe Kramatorsk të kontrolluara nga ukrainasit. Ndërsa Rusia po lufton diku tjetër në Ukrainë, forcat e saj kanë bërë përparim rreth Bakhmutit në javët e fundit.

Analistët thonë se qyteti ka pak vlerë ushtarake në vetvete, megjithëse nëse do të binte, do të sillte qytete të tjera brenda rrezes së artilerisë ruse dhe do të ndihmonte në ndryshimin e narrativës së një konflikti në të cilin forcat e Moskës janë tërhequr gradualisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts