KLSH auditon 55 institucione/ Raporti janar-prill 2023: Shkelje me fondet publike. 2.3 mld lekë dëmi ekonomik i shkaktuar buxhetit të shtetit

Në 4 muajt e parë të vitit 2023 Kontrolli i Lartë i Shtetit ka zbuluar një dëm ekonomik prej 2.3 miliardë lekë të shkaktuara buxhetit të shtetit nga institucionet në vend.

Në buletinin statistikor kanar-prill 2023, KLSH ka audituar 55 subjekte, të qeverisjes qendrore, ministri, agjenci, njësi të vetëqeverisjes vendore, drejtori të përgjithshme të administrimit fiskal, shoqëri aksionere me kapital shtetëror.

Për 4 mujorin e parë të vitit auditimet janë përqendruar ne institucione si Agjencia Shtetërore e Kadastrës, AKSHI, ministritë e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes dhe për Rininë dhe Fëmijët, ujësjellësit e Tiranës dhe Durrësit apo bashkitë e Belshit, Kamzës, Lezhës e Vaut të Dejës. Dëmi ekonomik vlerësohet në rreth 87,6 milion leke, ndërsa vlera më e madhe i takon menaxhimit joefektiv të fondeve e rreth 2.3 mld lekë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Për shkeljet Kontrolli i Lartë i Shtetit ka dhënë 428 rekomandime nga të cilat 280 masa organizative, 82 masa disiplinore dhe administrative si dhe përmirësime ligjore dhe rekomandime për efekte negative për shkak të parregullsive.

[embedded content]

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts