Klubet e stripit dhe eskortat ulin numrin e krimeve seksuale

11:17 13/07/2021

Klubet e striptizmit dhe shĂ«rbimet e eskortĂ«s mund qĂ« tĂ« çojnĂ« nĂ« njĂ« ulje tĂ« krimeve seksuale. ËshtĂ« ky zbulimi mĂ« i fundit i njĂ« kĂ«rkimi tĂ« publikuar nĂ« “The Economic Journal”. Sipas konkluzioneve tĂ« studimeve ekzistenca e ambienteve pĂ«r argĂ«timin e tĂ« rriturve shkaktoi njĂ« ulje tĂ« numrit tĂ« sulmeve seksuale. Shifrat janĂ« analizuar nga kĂ«rkuesit nĂ« New York, ku sipas tĂ« cilĂ«ve njĂ« ambient pĂ«r argĂ«timin e tĂ« rriturve shkaktoi njĂ« ulje me 13% tĂ« kriminalitetit nĂ« zonĂ« njĂ« javĂ« pasi ky biznes hapi dyert.

“HabitshmĂ«risht zbuluam se gjatĂ« kohĂ«s sĂ« studimit, ambientet pĂ«r argĂ«timin e tĂ« rriturve ulĂ«n krimet seksuale dhe nuk kishin efekt nĂ« llojet e tjera tĂ« krimit. Krimet e seksuale, duke pĂ«rfshirĂ« dhunĂ«n, janĂ« njĂ« shqetĂ«sim i madh pĂ«r shĂ«ndetin publik. PĂ«rveç pasojave psikologjike dhe fizike kĂ«to krime çojnĂ« nĂ« çështje tĂ« mĂ«dha sociale si shtatĂ«zĂ«nitĂ« e padĂ«shirueshme, abortet dhe sĂ«mundjet seksualisht tĂ« transmetueshme. SidoqoftĂ« shumĂ« pak dihet se si mund tĂ« ndalohet krimet seksuale, duke pĂ«rfshirĂ« abuzimin dhe pĂ«rdhunimin. Ky raport studion se si prezenca e ambienteve pĂ«r argĂ«timin e tĂ« rriturve ndikon nĂ« incidencĂ«n e krimeve seksuale”, u shpreh ndihmĂ«s profesoresha nĂ« Universitetin Princeton, Maria Micaela Sviatschi.

Sipas studiuesve ekzistenca e klubeve të stripit dhe ambienteve të tjera për të rriturit nuk çon në rritjen e kriminalitetit në zonat ku ato janë vendosur, pavarësisht se disa persona mendojnë të kundërtën. Kërkuesit morën në konsideratë informacionet nga 1 Janari i 2004-s, deri më 30 Qershor të 2012-s.

Rosie Hodson, një akademike e specializuar në industrinë e pornografisë dhe punës së seksit tha se ky studim paraqet një kundërpërgjigje direkte ndaj idesë se seksi e bën botën më të rrezikshme për femrat. Edhe kërkime të mëparshme kanë zbuluar se lejimi i prostitucionit në shtetin e Rhode Island dhe disa distrikte në Holandë kanë rezultuar në një numër më të ulësh sulmesh seksuale./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *