Klubi i natës në Spanjë përfshihet nga flakët, humbin jetën 13 persona. Dyshohet edhe për të zhdukur

Të paktën 13 persona kanë humbur jetën në një zjarr që përfshiu tre klube nate në qytetin juglindor të Spanjës, Murcia.

Zjarri shpërtheu në klubin e natës Fonda Milagros – i njohur si La Fonda – herët në mëngjes të së dielës.

Më pas u përhap në klubet fqinje pasi klientët nxituan për t’i shpëtuar pistës së mbushur, tha policia.

Mediat lokale raportuan se anëtarët e familjes që festonin ditëlindjen ishin mes të vdekurve.

Një nga të pranishmit në festën e ditëlindjes – i cili ishte në klub me kushërinjtë dhe tezen e tij – tha se u kthye në shtëpi gjatë kaosit, vetëm për t’u thënë se një nga kushërinjtë e tij nuk ishte larguar, raportoi gazeta La Verdad de Murcia.

Nuk është e qartë nëse kushëriri ishte në mesin e të vdekurve të konfirmuar.

Policia ka konfirmuar se të gjithë ata që vdiqën ishin në La Fonda, por shtoi se 14 persona ishin ende të pagjetur. Ata paralajmëruan se numri i vdekjeve ndoshta do të rritet.

Klubi ndodhet në zonën Atalayas në Murcia, dhe zjarri besohet të ketë filluar rreth orës 06:00.

Gati 15 orë më vonë, ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi atë. Por kryetari i bashkisë së Murcias, Jose Ballesta, u tha gazetarëve më herët gjatë ditës se zjarri kishte shpërthyer në katin e parë të klubit.

Diego Seral, i policisë kombëtare, tha se çatia e La Fonda ishte shembur, gjë që e bënte të vështirë gjetjen e viktimave dhe zbulimin e asaj që kishte ndodhur.

Sipas gazetës La Verdad de Murcia, një grua 28-vjeçare i dërgoi një notë zanore nënës së saj kur kishte filluar zjarri, duke thënë: “Mami, të dua, do të vdesim”.

Ajo kishte dalë me partnerin e saj dhe disa miq nga qyteti i afërt i Caravaca de la Cruz. Nuk është e qartë nëse ajo mbijetoi.

“Ata shkuan sepse në Caravaca nuk ka klube nate,” i tha gazetës babai i gruas, i quajtur Jairo. “Ishte hera e dytë që ajo ishte atje.”

Katër persona po trajtohen në spital për thithjen e tymit dhe një vend sportiv lokal po përdoret për të ofruar këshillim për të prekurit.

“Ne jemi të shkatërruar,” tha kryetari i Murcias, Jose Ballesta. Ai ka dekretuar tre ditë zie në Murcia.

Ky besohet të jetë zjarri më i keq në vend në klubet e natës në më shumë se 30 vjet. Në vitin 1990, 43 njerëz u vranë në një zjarr në një vend në Zaragoza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts