Kombet e Bashkuara paralajmërojnë vijim të fluksit të refugjatëve nga Ukraina: Rreth 8.3 persona pritet të largohen nga lufta

kombet e bashkuara paralajmerojne vijim te fluksit te refugjateve nga ukraina rreth 8 3 persona pritet te largohen nga lufta
kombet e bashkuara paralajmerojne vijim te fluksit te refugjateve nga ukraina rreth 8 3 persona pritet te largohen nga lufta

Agjensia e emeigrantëve në Kombet e Bashkuara, UNHCR pret që rreth 8.3 milionë persona të ikin nga Ukraina këtë vit.

“Më shumë se 12.7 milionë njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre në dy muajt e fundit, duke përfshirë 7.7 milionë njerëz të zhvendosur brenda vendit dhe më shumë se 5 milionë që kanë ikur përtej kufijve”, tha zëdhënësja e UNHCR-së Shabia Mantoo.

UNHCR kishte planifikuar më parë për një numër që shkonte në rreth 4 milionë refugjatë menjëherë pas pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, por kjo shifër është tejkaluar muajin e kaluar, raporton Reuters.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts