Kombinimi i dozave jep efekte pozitive

12:52 19/05/2021

Studimi: Injektimi i “AstraZeneca” dhe “Pfizer” shtatëfishon antitrupat

Kombinimi i dozave të vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer 7-fishon antitrupat kundër koronavirusit. Në këtë përfundim paraprak arrin një studim i Institutit spanjoll të Shëndetit Publik “Karli i Tretë”, që ka për qëllim të qartësojë pasojat e kombinimit të dozave në kushtet kur ka mungesë të vaksinave të një firme të caktuar, për të mos penguar procesin e imunizimit të popullatës.

Deri më tani, ky studim ka konstatuar se injektimi i dozës së dytë nga vaksina e firmës Pfizer, tek të vaksinuarit që dozën e parë e kanë marrë nga AstraZeneca ka siguri të lartë dhe krijon nivel të konsiderueshëm mbrojtjeje.

Studimi përfshin 673 pjesëmarrës të ndarë në dy grupe, mes të cilëve një pjese iu injektua vetëm një dozë AstraZeneca. Ndërsa pjesëtarët e grupit tjetër, dozën e dytë e morën nga firma Pfizer. Pjesëmarrësit shfaqën efekte anësore të lehta, ashtu si në vaksinimin e zakonshëm. Mes efekteve anësore më të përhapura ishin dhimbjet e kokës, ethet dhe shumë më pak raste me temperaturë të lehtë.

Pfizer e AstraZeneca përdorin metodologji të ndryshme në parapërgatitjen e reagimit të sistemit imunitar. Në disa vende të botës, si Franca e Britania e Madhe kombinimi i dozave ka rezultuar i suksesshëm.

Tv Klan

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *