Komisioni i BE: Turqia nuk quhet me vend kandidat

18:57 26/09/2021

Komisioni Evropian e ka futur TurqinĂ«  nĂ« njĂ«sinĂ« e vendeve tĂ« Lindjes sĂ« Mesme

Turqia nuk  quhet mĂ« vend kandidat pĂ«r Bashkimin Evropian .Lajmin e ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur Euronews Turkish  ku mĂ«sohet se ky vendim Ă«shtĂ« marrĂ« nĂ« maj por zbatimi i tij sapo ka filluar. Duke shtuar se shtetet anĂ«tare nuk kanĂ« luajtur  njĂ« rol nĂ« kĂ«tĂ« vendim njĂ« burim pĂ«r kĂ«tĂ« media tha:

“Kjo nuk do tĂ« ndryshojĂ« asgjĂ«. Nuk do tĂ« ketĂ« ndryshim nĂ« politikat nĂ« lidhje me TurqinĂ«. Nuk do tĂ« ketĂ« ndonjĂ« ndryshim nĂ« fondet e dhĂ«na ose nĂ« marrĂ«dhĂ«niet. U pa e pĂ«rshtatshme qĂ« tĂ« organizohej nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ«, kjo Ă«shtĂ« e gjitha.”

Turqia është zhvendosur në njësinë ku ndodhen vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut. Ekziston një rregull në traktatin e BE -së që vendet që nuk janë të vendosura gjeografikisht në Evropë nuk mund të bëhen anëtare të BE -së.

Edhe pse po bĂ«n qĂ« nga viti 2005  qĂ« ka nisur bisedimet e plota  pĂ«r anĂ«tarĂ«simin nĂ« BE rruga e AnkarasĂ« drejt unionit duket se ka  devijuar nĂ« kthesa tĂ«  njĂ«pasnjĂ«shme duke e larguar gjithnjĂ« e mĂ« shumĂ« nga Bashkimi Evropian.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *