Kompania IKEA në gjyq për spiunim

21:40 22/03/2021

Filiali francez i moblijeve përdori një sistem për të spiunuar klientët dhe punonjësit

Filiali francez i IKEA do të dalë në gjyq pasi akuzohet se vëzhgon punonjësit dhe klientët duke përdorur detektivë privatë dhe oficerë policie.

IKEA France do të gjykohet si një njësi e korporatës së bashku me disa nga ish-drejtuesit e saj. Prokurorët kanë bërë të ditur se kompania e mobiljeve dhe mallrave shtëpiakë  vendosi një sistem spiunimi përgjatë operacioneve të saj.

15 personat në bankën e të akuzuarve përfshijnë drejtues të lartë si ish-CEO Stefan Vanover.

Beke dhe ish-menaxherë të dyqaneve. Katër oficerë policie janë gjithashtu në gjyq për dorëzimin e informacionit konfidencial.

IKEA tashmë ka shkarkuar katër drejtues lidhur me skandalin dhe ka vendosur një kod të ri të sjelljes. Sidoqoftë, kompania ende përballet me një gjobë deri në 3.75 milion €.

Akuzat për herë të parë dolën në dritë në 2012 pasi një person i brendshëm i IKEA-s nxori email mes kompanisë dhe një kompanie sigurie për gazetën satirike “Le Canard Enchaîné”.

Email-et sugjeronin që firma po kërkonte akses në të dhënat për stafin dhe klientët e saj nga një bazë e të dhënave policore që mbante miliona emra dhe informacione personale të kriminelëve, viktimave dhe madje edhe të dëshmitarëve.

Dy sindikata paraqitën ankesa kundër IKEA, duke akuzuar kompaninë për spiunim në qindra punonjës dhe klientë. Gjykata po heton periudhën midis 2009 dhe 2012, por prokurorët thonë se praktikat në Francë filluan gati një dekadë më parë.

Jean-Francois Paris, ish-drejtori i menaxhimit të rrezikut të Ikea France, akuzohet për dërgimin e listave të emrave për t’u hetuar në hetuesit privatë. Akuzat kundër të pandehurve mund të çojnë në burgim deri në 10 vjet.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *