Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ BE bën ndërmjetësin, nisin bisedimet për traktatin e paqes mes vendeve

konflikti armeni azerbajxhan be ben ndermjetesin nisin bisedimet per traktatin e paqes mes vendeve
konflikti armeni azerbajxhan be ben ndermjetesin nisin bisedimet per traktatin e paqes mes vendeve

Ministrat e jashtëm të Armenisë dhe Azerbajxhanit kanë zhvilluar bisedime në Gjenevë për një traktat të ardhshëm paqeje, sipas zyrtarëve në Baku dhe Jerevan, pas përleshjeve të fundit vdekjeprurëse midis vendeve.

Muajin e kaluar, të paktën 286 njerëz u vranë nga të dyja anët përpara se një armëpushim i ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara t’i jepte fund përleshjeve më të rënda që nga lufta e fqinjëve të Kaukazit në vitin 2020.

Baku dhe Jerevani zhvilluan dy luftëra,  në vitin 2020 dhe në vitet 1990 për rajonin e kontestuar të Nagorno-Karabakut, një enklavë e Azerbajxhanit e populluar nga armenët.

Ministri i Jashtëm i Armenisë Ararat Mirzoyan dhe homologu i tij Jeyhun Bayramov u takuan të dielën në Gjenevë për të filluar “hartimin e tekstit të traktatit të paqes”, tha të hënën ministria e jashtme në Baku.

Ai tha se bisedimet pasuan takimin e ndërmjetësuar nga BE më 31 gusht në Bruksel midis presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev dhe kryeministrit armen, Nikol Pashinyan.

Dy ministrat e jashtëm u takuan për herë të fundit për bisedime të ndërmjetësuara nga Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken më 20 shtator në Nju Jork.

Lufta gjashtëjavore në vitin 2020 mori jetën e më shumë se 6,500 ushtarëve nga të dyja palët dhe përfundoi me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts