Konflikti mbi peshkimin/ Britania e Madhe paralajmëron Francën: Nëse vazhdoni me kërcënimet do të kundërpërgjigjemi

“Britania e Madhe mund të përgjigjet nëse Franca vazhdon me kërcënimet mes një mosmarrëveshjeje mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit”- ka thënë sekretari i mjedisit, duke paralajmëruar se “dy mund të luajnë në atë lojë”.

Franca ka thënë se mund të ndalojë zbarkimin e anijeve britanike nëse mosmarrëveshja mbi licencat nuk zgjidhet deri të martën. George Eustice tha se gjuha e përdorur nga zyrtarët francezë ishte ngacmuese.  Ai tha se do ta ngrejë këtë çështje në Komisionin Evropian, ndërsa ambasadori i Francës është thirrur për bisedime.

Një peshkarekë britanike u kap nga Franca dhe një tjetër u gjobit gjatë kontrolleve në Le Havre të enjten. Autoritetet franceze thanë se anija e ndaluar, Cornelis Gert Jan, nuk kishte një licencë. Kjo është mohuar nga pronari i saj, Macduff Shellfish i Skocisë. Kapiteni i gërmuesit të fistonit do të përballet me një seancë gjyqësore në gusht të vitit të ardhshëm, thanë të premten autoritetet franceze. Ministrat u takuan të enjten për të diskutuar situatën dhe kuptohet se po shqyrtojnë një “gamë opsionesh” për t’u hakmarrë.

Franca u zemërua nga një vendim nga MB dhe Jersey muajin e kaluar për të mohuar licencat e peshkimit për dhjetëra anije franceze për të hyrë në ujërat britanike dhe argumentoi se kjo shkeli marrëveshjen e Brexit. Vendi ka paralajmëruar se do të bllokojë anijet britanike nga zbarkimi i kapjeve të tyre në disa porte javën e ardhshme dhe do të forcojë kontrollet mbi anijet dhe kamionët në Mbretërinë e Bashkuar nëse mosmarrëveshja mbi licencat e peshkimit nuk zgjidhet deri më 2 nëntor.

Franca ka paralajmëruar gjithashtu se mund të ndërpresë furnizimet me energji elektrike në Jersey, një vartësi e Kurorës Britanike, siç kërcënoi më parë në maj .

 (BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *