Konflikti për Qipron, SHBA i thotë “JO” Erdogan dhe dënon hapjen e Famagustës: Qeveria e Biden nuk tërhiqet nga sanksionet anti-Ankara

Qeveria e Biden ka vendosur të mos tërhiqet nga sanksionet anti-Ankara mbi S-400. Lajmi është bërë i ditur nga nënsekretarja e Shtetit Victoria Nuland e cila u shpreh se SHBA thotë “jo” propozimit turk për krijimin e dy shteteve në Qipro.

Gjtë një seance dëgjimore në Komitetin e Punëve të Jashtme të Senatit, ajo dënoi lëvizjet për të hapur një pjesë të zonës së mbyllur të Varos në Famagusta siç u njoftua nga Rexhep Tajip Erdogan.

Zonja Nuland foli për një marrëdhënie komplekse dhe shumëplanëshe me Turqine  Sidoqoftë, ai përsëriti se qeveria e Biden nuk ka ndërmend të tërhiqet për çështjen e sanksioneve CAATSA të vendosura në Ankara për blerjen e saj të sistemit rus S-400.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *