Konflikti, reagon kryeministri palestinez Shtayyeh: Izraeli po kryen krime lufte në Gaza

Kryeministri i Palestinës, Mohammad Shtayyeh, ka deklaruar se Izraeli po kryen krime lufte në Gaza, ku dhjetëra civilë, përfshirë fëmijë, janë vrarë në sulmet ajrore izraelite, raporton Anadolu Agency (AA).

“Izraeli po kryen krime lufte nĂ« Gaza dhe ne po kryejmĂ« kontakte ndĂ«rkombĂ«tare pĂ«r tĂ« ndaluar agresionin”, tha kryeministri palestinez.

“Populli i Kudsit pengoi sulmet e kolonĂ«ve nĂ« Al-Aksa dhe kĂ«rkohet tĂ« merren vendimet nga njĂ« takim ministror arab pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur qĂ«ndrueshmĂ«rinĂ« e tyre”, shtoi mĂ« tej ai.

Që nga java e kaluar, tensionet kanë qenë të lartë në lagjen Sheikh Jarrah të Kudsit Lindor kur policët izraelitë u futën në zonë pasi një gjykatë vendase urdhëroi dëbimin e familjeve palestineze.
Palestinezët që protestojnë në solidaritet me banorët e lagjes Sheikh Jarrah janë vënë në shënjestër të forcave izraelite.

Ministria palestineze e Shëndetësisë ka njoftuar se të paktën 26 palestinezë janë martirizuar dhe shumë të tjerë janë plagosur në sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor gjatë luftës arabo-izraelite në vitin 1967 dhe aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980, një veprim që kurrë nuk është njohur nga komuniteti ndërkombëtar.

(BalkanWeb)

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.