Konflikti Rusi-Ukrainë/ SHBA-ja nis edhe tre mijë trupa të tjerë për në Poloni

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë 3,000 trupa shtesë në Poloni në ditët në vijim për të ndihmuar aleatët e NATO-s, kanë thënë katër zyrtarë amerikanë për Reuters.

Zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se dislokimi i trupave amerikane do të vijë nga Divizioni i 82-të Ajror i bazuar në Fort Bragg, Karolina e Veriut, dhe jo nga brenda forcave amerikane në Evropë.

Trupat pritet të jenë në Poloni brenda javës së ardhshme, thanë ata.

Mënyra më e shpejtë për të ulur tensionet midis Rusisë dhe Ukrainës është që Rusia të tërhiqet nga grumbullimi i trupave në kufirin e vendeve përreth, deklaroi këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.