Konflikti Ukrainë-Rusi, Perëndimi kritikon Moskën, Kina me tone më të zbutura: Palët të zgjidhin me dialog e paqësisht tensionet

Përfaqësuesi i Kinës në Kombet e Bashkuara, i bëri thirrje të gjitha palëve që të tregohen të përmbajtur në përcjelljen e tensioneve në Ukrainë, por nuk dënoi në asnjë moment, njohjen e pavarësisë nga Kremlini të dy rajoneve pro-Ruse në lindje të vendit.

Në një deklaratë të shkurtër në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën mbrëma, ambasadori i Kinës në OKB Zhang Jun tha se Pekini mirëpret dhe inkurajoi çdo përpjekje për një zgjidhje diplomatike, duke shtuar se të gjitha shqetësimet duhet të trajtohen mbi “bazën e barazisë”.
“Situata aktuale në Ukrainë është rezultat i shumë faktorëve kompleksë. Kina gjithmonë vendos pozicionin e saj sipas meritave të vetë çështjes. Ne besojmë se të gjitha vendet duhet t’i zgjidhin mosmarrëveshjet ndërkombëtare me mjete paqësore në përputhje me qëllimet dhe parimet e Karta e OKB-së”, tha Zhang.

Rusia për javë të tëra ka thënë se nuk do të pushtojë Ukrainën dhe në mbledhjen e këshillit të sigurisë mbrojti veprimet e saj si përpjekje “për të mbrojtur dhe ruajtur ata njerëz” që jetojnë në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetsk dhe Republikën Popullore të Luhanskut (DPR dhe LPR).
Mes dënimeve në rritje, Rusia ka kërkuar të afrohet më shumë me Kinën, me Putinin që udhëton në Pekin më 4 shkurt për t’u takuar me udhëheqësin kinez Xi Jinping përpara Lojërave Olimpike Dimërore . Samiti përfundoi me lëshimin e një deklarate gjithëpërfshirëse që heksonte se nuk kishte “asnjë kufi” në marrëdhëniet e dy vendeve dhe “nuk kishte fusha “të ndaluara” të bashkëpunimit.
Shfaqja e solidaritetit nuk ka kaluar pa u vënë re në Perëndim. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen iu referua deklaratës së përbashkët të fundit të Xi dhe Putinit në komentet e formuluara në Konferencën e Sigurisë në Mynih të premten, duke sugjeruar se Pekini dhe Moska kërkonin të zëvendësonin sundimin e ligjit me “sundimin e më të fortëve”.
Një ekspert ka thënë se Pekini do të dëshironte të shmangte sanksionet perëndimore që synojnë veprimet e Moskës dhe “do të ishte i kujdesshëm që të mos kishte imazhin se po mbështesin hapur Rusinë”.
Kina më herët u kishte kërkuar palëve të përfshira në krizën e Ukrainës që t’i ktheheshin marrëveshjeve të Minskut, duke iu referuar marrëveshjeve të arritura në 2014 dhe 2015 pas konflikteve në Ukrainën lindore që mbështesin kontrollin e Kievit mbi kufirin e tij me Rusinë.
Në komentet e së shtunës gjatë fjalimit në të njëjtën konferencë në Mynih, ministri i Jashtëm kinez Ëang Yi tha se “sovraniteti, pavarësia dhe integriteti territorial i të gjitha vendeve duhet të respektohen dhe të ruhen”.

Edhe pse jo aleatë ushtarakë, Kina dhe Rusia kanë paraqitur një front gjithnjë e më të bashkuar përballë asaj që ata e shohin si ndërhyrje perëndimore në punët e tyre të brendshme, duke shtyrë sanksionet e udhëhequra nga SHBA dhe shpesh duke votuar si një bllok në OKB.
Kjo u nënvizua në deklaratën e përbashkët të 4 shkurtit, e cila nuk përmendi Ukrainën, por e pa Kinën të mbështesë kërkesën qendrore të Rusisë ndaj Perëndimit, me të dyja palët që “kundërshtojnë zgjerimin e mëtejshëm të NATO-s”.
Skaq, Shtetet e Bashkuara në mbledhjen e këshillit të sigurimit të së hënës u bënë thirrje gjithashtu vendeve që të zgjedhin një anë, me ambasadoren e SHBA në Kombet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield duke thënë se çdo shtet anëtar i OKB-së ka një interes në këtë krizë të krijuar. “Ky është një moment për veprim kolektiv,” tha ajo. “Ka shumë rrezik që dikush të ulet në gardh.”

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.