Kongo, ndalohen dasmat si pasojë e pandemisë Covid-19

Republika e Kongos njoftoi të mërkurën një ndalim 45-ditor të dasmave, një veprim ky që do të ndihmonte në frenimin e përhapjes së koronavirusit.

“Ceremonitë martesore, fetare dhe tradicionale janë pezulluar për një kohëzgjatje prej 45 ditësh,” tha ministri i komunikimit, Thierry Moungalla, në një deklaratë të lexuar në televizionin publik.

Vendi i Afrikës Qendrore, i njohur gjithashtu si Kongo-Brazzaville për ta dalluar atë nga Republika Demokratike shumë më e madhe e Kongos, po përballet me një valë të tretë të virusit, tha ai, duke cituar ekipin e tij kombëtar anti-Covid.

“Kjo situatë jashtëzakonisht shqetësuese dhe serioze, duhet të respektojmë masat distancuese,” tha ai.

Rritja e rasteve të reja ishte “veçanërisht e dukshme në, varrosjet, dasmat, festimet e tjera, në transportin publik,” tha ai, duke kritikuar “mungesën e afërt” të kontrolleve për të korrigjuar një sjellje të tillë.

Aktivisti i të drejtave lokale Tresor Nzila i tha AFP se ndalimi ishte “joproporcional dhe joefektiv” dhe një “sulm i mëtejshëm” mbi liritë.

Kongo, një vend me rreth 5.5 milionë banorë, ka regjistruar zyrtarisht 15,445 raste me Covid-19 që nga 14 marsi i vitit 2020, nga të cilat 222 kanë qenë fatale, sipas shifrave të publikuara të dielën.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *