Kongresi amerikan shmang mbylljen e qeverisë

12:56 03/12/2021

Shkak për mosmarrëveshjet në Kongres është bërë vaksinimi i detyrueshëm

Kongresi amerikan ka miratuar një projektligj të përkohshëm që do të mbajë funksionale qeverinë deri në fillim të vitit të ardhshëm, duke shmangur kështu mbylljen.

UdhĂ«heqĂ«sit e Kongresit njoftuan se kishin arritur njĂ« marrĂ«veshje pĂ«r tĂ« mbajtur qeverinĂ« nĂ« funksionim pĂ«r 11 javĂ« tĂ« tjera, pĂ«rgjithĂ«sisht nĂ« nivelet aktuale tĂ« shpenzimeve, ndĂ«rsa shtuan 7 miliardĂ« dollarĂ« pĂ«r tĂ« ndihmuar tĂ« evakuuarit nga Afganistani. Para votimeve, Presidenti amerikan Joe  Biden tha se kishte folur me ta dhe hodhi poshtĂ« frikĂ«n e njĂ« mbylljeje.

Çështja kyçe e diskutimit ka qenĂ« vendimi i administratĂ«s Biden pĂ«r vaksinimin  e detyrueshĂ«m tĂ« punonjĂ«sve nĂ« kompani tĂ« mĂ«dha. ShumĂ« republikanĂ« e kundĂ«rshtojnĂ« kĂ«tĂ« gjĂ«, duke thĂ«nĂ« se njerĂ«zit janĂ« duke u detyruar qĂ« tĂ« vaksinohen pĂ«r tĂ« mos humbur vendet e punĂ«s. ShtĂ«pia e BardhĂ« beson se vaksinimi Ă«shtĂ« mĂ«nyra mĂ« e mirĂ« pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« fund pandemisĂ«. MosmarrĂ«veshjet pĂ«r projektligje tĂ« tilla nĂ« tĂ« kaluarĂ«n kanĂ« rezultuar me mbyllje tĂ« qeverisĂ«.

Mbyllja mĂ« e gjatĂ« nĂ« histori Ă«shtĂ« shĂ«nuar nĂ« Janar tĂ« vitit 2019, e cila ka zgjatur pĂ«r 35 ditĂ« pasi  demokratĂ«t refuzuan tĂ« miratonin planin e ish-Presidentit Donald Trump pĂ«r ndĂ«rtmin e murit nĂ« kufirin SHBA-MeksikĂ«.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.