Kongresi mban “peng” fondet për Ukrainën, Biden takim me Zelenskyn në Shtëpinë e Bardhë

Kongresi mban “peng” fondet për Ukrainën, Biden takim me Zelenskyn në Shtëpinë e Bardhë
kongresi mban peng fondet per ukrainen biden takim me zelenskyn ne shtepine e bardhe

Presidenti amerikan Joe Biden do të presë homologun e tij ukrainas Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë të martën, ndërsa diskutimet mbi një marrëveshje ndihme për Ukrainën mbeten të bllokuara në Kongres.

Vizita, të cilën Shtëpia e Bardhë e njoftoi të dielën, është vizita e dytë e Zelensky në Uashington që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Ai e vizitoi SHBA-në për herë të fundit në shtator.

Vizita e Zelensky vjen në një moment kritik të negociatave të Kongresit për ndihmë urgjente për Ukrainën.  Takimi ka për qëllim të “theksojë angazhimin e palëkundur të Shteteve të Bashkuara për të mbështetur popullin e Ukrainës ndërsa ata mbrojnë veten kundër pushtimit brutal të Rusisë”, tha në një deklaratë sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre.

“Ndërsa Rusia shton sulmet e saj me raketa dhe dron kundër Ukrainës, udhëheqësit do të diskutojnë nevojat urgjente të Ukrainës dhe rëndësinë jetike të mbështetjes së vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara në këtë moment kritik,” tha ajo.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts