Konjufca: Serbia po përdor standarde të dyfishta në procesin e dialogut me Kosovën

Kryeparlamentari i Kosovës, Glauk Konjufca deklaroi se institucionet e Kosovës duhet të bëjnë një verifikim të marrëveshjeve të arritura në dialogun me Serbinë.

Kryeparlamentari Konjfuca gjatë tryezës së KDI-së me kryetarët e komisioneve parlamentare mbi rolin mbikëqyrës të dialogut Kosovë-Serbi, tha se roli i komisioneve parlamentare duhet të jetë më i madh në këtë proces.

Ai pohoi se në kuadër të dialogut, Serbia po përdorë standarde të dyfishta, duke mos implementuar marrëveshjet, sikur ajo e diplomave, ndërsa kërkon themelim të asociacionit të cilën Gjykata Kushtetuese e ka rrëzuar.

“Këto janë ndoshta edhe standardet e dyfishta që mundemi me i identifiku në procesin e dialogut me Serbinë. Ajo çfarë Serbia po konsideron si një pozicionim strategjik se ne do të na kërkoj ato që janë nënshkruar, e ne faktikisht përmes institucioneve tona dhe rendit kushtetuese i kemi hedhur poshtë sepse vërtet marrëveshja për ‘Zajednicën ka qenë e tillë, i ka shkelë fundamentet kushtetuese të Kosovës. ata me të njëjtin argument dojnë me përfitu diçka në dialog në raport me neve ku vet me metodat e njëjta kanë pas qajse për marrëveshje të caktuara”, tha Konjufca.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.