Kontrabandistët shqiptarë “zbulojnë” rrugën e re ilegale drejt Britanisë, “The Telegraph”: 14 mijë paund për një person, ja si bëhet reklamimi

Kontrabandistët shqiptarë kanë gjetur një rrugë të re për të kaluar emigrantët e paligjshëm me kamionë nga Spanja drejt Britanisë.

Gazeta britanike, “The Telegraph” shkruan se kontrabandistët shqiptarë sigurojnë kalimin nga Santander në bregun verior të Spanjës në portin e bregdetit jugor të Portsmouth për një pagesë prej 14 mijë paund për person.

Gazeta britanike shkruan se kjo rrugë e re shikohet nga grupet e trafikut, si një alternativë ndaj kalimit të kanalit francez me varkave të vogla ku siguria dhe kontrollet janë përmirësuar ndjeshëm vitin e fundit për shkak të masave të shtuara nga policia. Kostoja për “rrugën e re të klandestinëve” është katërfishi i pagesës që kërkohej për kalimin ilegal nga kanali Francez e cila varionte nga 3,000 deri në 3,500 paund.

Sipas artikullit të “The Telegraph” itinerari i ri i kalimit ilegal po reklamohet në mediat sociale duke përfshirë TikTok-un ku autorët përdorin imazhe kamionësh, tragetesh duke përfshirë edhe Syrin e Londrës. Numri i shqiptarëve që kaluan Kanalin francez me varka të vogla ra ndjeshëm në pesë muajt e parë të këtij viti, pasi qeveria shqiptare dhe britanike nënshkruan një marrëveshje për kthim të shpejtë në Tiranë të emigrantëve ilegalë.

Vetëm në vitin 2022, rreth 45,755 emigrantë shqiptarë përllogaritet të kenë hyrë ilegalisht në Britani, kryesisht përmes kanalit. Emigrantët që kalojnë Kanalin me gomone merren nga Forcat Kufitare për t’u verifikuar nga zyrtarët e imigracionit në Manston pranë Doverit me perspektivën për t’u deportuar përsëri në Shqipëri sipas një marrëveshjeje të kthimit të tyre në vendlindje, rënë dakord vitin e kaluar midis dy vendeve.

“Nëse mbërrijnë me një varkë të vogël, ata e dinë se ka të ngjarë të kthehen në Shqipëri,” tha një

Një hetues imigracioni i njohur me tregtinë e emigrantëve ilegalë, tha për The Telegraph se “Nëse mbërrijnë me një varkë të vogël, ata e dinë se ka të ngjarë të kthehen në Shqipëri. Ata e dinë se kërkesa e tyre për azil do të refuzohet, kështu që ata nuk regjistrohen në Home Office. Për të paguar shumën e madhe të parave për të hyrë në MB, shumë përfshihen në fermat e kanabisit. Numrat e zbuluar në Portsmouth dhe Poole sugjeruan disa zhvendosje të migrantëve të parregullt që kërkonin të hynin në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë klandestine në Normandi dhe Spanjë, pas përmirësimeve në sigurinë e portit në Calais, Coquelles dhe Dunkirk.”

Një rritje në numrin e emigrantëve të paligjshëm që tentojnë të hyjnë në Britani nëpërmjet Portsmouth dhe Poole është raportuar tashmë nga mbikëqyrësi i kufijve dhe imigracionit në Mbretërinë e Bashkuar.

Britani

Numri i shqiptarëve që kalojnë Kanalin me varka të vogla ra ndjeshëm në pesë muajt e parë të këtij viti në 2 % të mbërritjeve, nga 28 % vitin e kaluar kur një rekord 45,755 emigrantësh në total arritën në Britaninë e Madhe përtej ngushticës së Doverit gjatë vitit 2022.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) thotë se tërheqja e ekonomisë gri, ku emigrantët mund të fitojnë deri në 100 £ në ditë në ndërtim, mikpritje, lavazh makinash ose si berber, ose 1000 £ në javë si “kopshtar” në një fermë kanabisi është “shumë dërrmuese” për shqiptarët më të varfër.

Sipas inspektroit të intervistuar nga “The Telegraph”, emigrantët u sollën për të punuar në pemët e brendshme të kanabisit, ku shqiptarët kanë uzurpuar vietnamezët si maja në prodhimin e drogës, me kalimin e tyre përmes Kanalit me varka të vogla të paguara nga bandat. Më pas ata janë “të lidhur me borxh” për të shlyer tarifën e tyre të kalimit duke punuar me ferma ose për bandat.

Për vitin 2022, NCA vlerësoi se qindra milionë paund po ktheheshin në Shqipëri me shumën që u rrit me një të pestën në pesë vitet e fundit. NCA zbuloi se kishte 70 hetime të drejtpërdrejta për emigracionin, në të cilat “një pjesë e konsiderueshme” ishin të lidhura me grupet shqiptare të krimit të organizuar.

Rastet e fundit kanë përfshirë një 22-vjeçar, i cili u burgos për tetë muaj pasi ra dakord të kujdesej për më shumë se 400 bimë kanabisi për të shlyer borxhin e tij ndaj një bande të kontrabandës me njerëz. Një tjetër 19-vjeçar u dënua me 20 muaj burg për kultivimin e 52 bimëve kanabis pasi u kap brenda tetë ditësh nga mbërritja e tij në Britani në një kamion.

Asakaq, platformat sociale si TikTok, Facebook dhe X kanë nënshkruar një iniciativë në të cilën ata janë zotuar të rrisin bashkëpunimin me NCA për të gjetur dhe hequr përmbajtjen kriminale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts